Kalkulatory kredytowe

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu najistotniejsza będzie dla nas wysokość miesięcznych rat. Jeśli bowiem okaże się, że rata będzie zbyt wysoka, mogą się pojawić problemy ze spłatą kredytu, co w rezultacie będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami. Przed wizytą w banku warto więc sprawdzić, czy faktycznie stać nas na kredyt mieszkaniowy albo na samochód. Jak możemy to sprawdzić? Możemy w tym celu posłużyć się kalkulatorem kredytowym. To internetowe narzędzie, które pomoże nam obliczyć wysokość miesięcznej raty, uwzględniając przy tym wszystkie istotne parametry.

Będzie więc brane pod uwagę oprocentowanie, rodzaj rat, wysokość prowizji i marży, czas spłaty kredytu. Na wysokość raty największy wpływ ma wysokość kredytu oraz to, na jaki cel będzie on przeznaczony. Inaczej będzie wyglądać spłata kredytu hipotecznego, a inaczej kredytu konsumpcyjnego. Większość kalkulatorów jednocześnie przedstawi nam całą listę banków, w których dostępne są interesujące nas oferty kredytowe. Z kalkulatora najlepiej skorzystać wtedy, gdy już jesteśmy zdecydowani na wizytę w banku, bo obliczanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie ma większego sensu – banki w miarę często modyfikują swoje propozycje kredytowe, zatem wyliczenia z zeszłego roku mogą się okazać mało aktualne.

Swoje własne kalkulatory mają też niektóre banki, jednak wtedy nie mamy możliwości porównania kilku ofert. Kalkulatory kredytowe to jednak tylko narzędzia pomocnicze, określające wysokość rat tylko z pewnym przybliżeniem. To, ile faktycznie będzie nas kosztował kredyt każdego miesiąca dowiemy się dopiero podczas wizyty w banku.