Czym jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK, to taka instytucja, która zbiera i przechowuje wszystkie informacje o zaciągniętych kredytach i pożyczkach. Do BIK trafimy więc nawet wtedy, gdy spłacamy kredyt regularnie, bez żadnych opóźnień. Nie musimy się jednak tym wcale martwić, bo taka pozytywna historia kredytowa działa tylko na naszą korzyść. Każdy bank może sprawdzić, że swoje zadłużenia regulujemy na czas, zatem jesteśmy wiarygodnymi i pewnymi klientami. To nam może pomóc w uzyskaniu kolejnego kredytu, nawet takiego na większą sumę, na przykład kredytu hipotecznego na mieszkanie.

W bazie danych BIK umieszczone są przede wszystkim nasze dokładne dane osobowe, data zaciągnięcia kredytu, wysokość kredytu oraz informacja o tym, w jakiej walucie zadłużyliśmy się w banku. Gdy tylko pojawiły się jakieś kłopoty ze spłatą rat, taka informacja z pewnością znajdzie się na naszym koncie i dowiedzą się o tym także inne banki – negatywna historia kredytowa przechowywana jest w BIK przez 5 lat. Wszystkie dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej są aktualizowane na bieżąco, a jeśli spłaciliśmy cały swój kredyt bez najmniejszych kłopotów, nasze dane są usuwane, chyba że wyrazimy zgodę na dalsze ich przechowywanie.

Możliwe jest także sprawdzenie, czy wszystkie dane w BIK na nasz temat odpowiadają stanowi faktycznemu. Jeśli zaś chcemy mieć potwierdzenie naszej pozytywnej historii kredytowej na piśmie, wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie takiego pisma. Dokument taki przydać się nam może przy negocjowaniu warunków nowo zaciąganego kredytu.