Co to jest zdolność kredytowa

Chociaż z reklam wynika, że każdy kredyt jest dostępny dla każdego, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Im wyższa kwota kredytu, tym więcej warunków stawianych przez bank musimy spełnić, po to żeby nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a pieniądze trafiły na nasze konto. Nawet małe pożyczki mają swoje ograniczenia, a jeśli ich nie mają, są udzielane na bardzo niekorzystnych warunkach spłaty.

Przy każdym kredycie sprawdzana jest przede wszystkim nasza zdolność kredytowa. Jej wysokość pozwoli określić, czy poradzimy sobie ze spłatą miesięcznych rat. Decydujące są miesięczne zarobki, ale także to, jak długo pracujemy, jaka jest nasza sytuacja zawodowa i jaki rodzaj umowy o pracę podpisał z nami pracodawca. Gdy więc dopiero zaczynamy karierę zawodową i pracujemy na umowę zlecenie, raczej nie spodziewajmy się, że dostaniemy duży kredyt na mieszkanie.

Oczywiście, zdolność kredytowa ustalana jest konkretnie do wysokości wnioskowanego kredytu. Jeśli nie bank odmówi nam kredytu na zakup domu nie oznacza to automatycznie, że nie pożyczy nam znacznie mniejszej sumy. Oprócz dochodów, brana jest pod uwagę liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy, jego wiek oraz to, czy ma już zaciągnięte inne zobowiązania finansowe. Każde opłaty, które musimy regulować co miesiąc, obniżają naszą zdolność finansową, niezależnie od tego, czy będą to raty za inne kredyty, limity na karcie kredytowej, składki na polisy ubezpieczeniowe, utrzymanie samochodu, czesne za szkołę dla dzieci, opłaty za mieszkanie i wszystkie media.