Kredyt na dowód - Kredyt pozabankowy

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wśród klientów banków kredyty na dowód. Małe sumy, ratujące niejednokrotnie gospodarstwo od tarapatów finansowych, lub na zakup jakiejś rzeczy udzielane są na zasadach zaufania.
Banki oferują stałym klientom taką pomoc już od dłuższego czasu, a stale rosnące zainteresowanie i zysk, wypracowany przez banki jest wystarczający by zniwelować ryzyko, nawet w czasach kryzysu finansowego na świecie.
Kredyt gotówkowy, bo o takim mowa kiedy słyszymy hasło kredyt na dowód, wchodzi w ochronę ustawy o kredycie konsumenckim. Jej brzmienie gwarantuje klientowi, że bank nie może wymagać od nas oprocentowania większego niż 4 krotność stopy lombardowej, czyli obecnie 20% zaciągniętej kwoty kredytu, oraz, że dodatkowe opłaty nie powinny przekroczyć 5% . Ważne jest tez by kredyt ten mieścił się w granicach 500zł do 80tyś zł, a okres spłaty nie był mniejszy niż 3 miesiące.
W związku z rosnącą konkurencją w sektorze bankowym w tej dziedzinie, oferty stają się coraz korzystniejsze, jednak przy zawarciu umowy z bankiem na kredyt musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:
  • roczną stopę oprocentowania oraz to w jaki sposób jest zmieniana.
  • całkowity koszt kredytu oraz ile wynosi RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania
  • zasady i terminy spłaty
  • opłaty i prowizje wynikające z udzielenia kredytu
  • inne koszty do których zobowiązany jest klient
  • informacje o możliwości szybszej spłaty kredytu oraz jego warunkach
  • informacje dotyczące kar nałożonych na klienta w przypadku niespłacania kredytu
Dzięki tym informacją jesteśmy w stanie ocenić i porównać oferty banków i wybrać najkorzystniejszy. Pamiętajmy jednocześnie, że w przypadku nieumieszczenia tych informacji przez bank umowa jest nieważna, co niesie ze sobą odpowiednie kary dla banku. Pamiętajmy, aby nie bać się pytać pracowników banku, gdyż im więcej uzyskamy informacji tym większa będzie wiedza potrzebna do podjęcia kluczowej decyzji: brać czy nie brać?