Kredyty na dowód

Banki starają się przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów, a ponieważ konkurencja na rynku usług finansowych jest całkiem spora, konieczne będzie zaoferowanie swoim potencjalnym kredytobiorcom dodatkowe, atrakcyjne usługi. Takim wabikiem z pewnością będzie zapewnienie, że uzyskanie kredytu zajmie nam pół godziny, a my nie będziemy zmuszeni dostarczać całej masy niezbędnych dokumentów. Kredyt na dowód to właśnie jeden z takich produktów.

Są to niewysokie kredyty konsumpcyjne, udzielane w zasadzie tylko na podstawie okazanego dowodu osobistego. Zamiast udokumentowania swoich zarobków wystarczy tylko nasze oświadczenie o dochodach – chyba że kredyt będzie na większą sumę, na przykład na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Całe załatwianie kredytu sprowadzi się praktycznie tylko do wypełnienia wniosku, a na decyzję, czy dostaniemy pieniądze czy nie, czekamy raptem kilka godzin. Kredyt na dowód dostaniemy także w internecie, składając wniosek online.

Czy jednak warto się na taki kredyt decydować? To zależy od tego, czy faktycznie nie mamy w ogóle czasu, by poczekać na rozpatrzenie normalnego wniosku kredytowego. Czas bowiem kosztuje, i jeśli bank godzi się na takie ekspresowe załatwianie kredytu, a do tego ogranicza formalności, będzie chciał to sobie jakoś zrekompensować. To oznacza, że taki kredyt na dowód będzie nas więcej kosztował. Nawet jeśli prowizja będzie niższa, to dla równowagi wyższe będą odsetki. Dlatego ważne jest sprawdzenie, jaki będzie całkowity koszt kredytu, a nie tylko poszczególne opłaty.